Wczytuję dane...

Dieta BARF - Co to jest i czy warto ją stosować?

Dieta BARF - co to jest?

 

Dieta BARF już od wielu lat zyskuje sobie coraz więcej zwolenników wśród właścicieli psów oraz kotów ze względu na swój powrót do korzeni, czyli żywienia opartego na surowym mięsie. Przy jednoczesnym dostarczeniu niezbędnych składników mineralnych i witamin, twój pupil będzie zdrowy i energiczny! Warto jednak pamiętać o paru ważnych kwestiach zanim będziemy chcieli wprowadzić surowe mięso do codziennego jadłospisu naszego zwierzaka. Czym jest dieta BARF? Jakie są główne założenia diety BARF i czy warto ją stosować? O tym wszystkim poniżej. Zapraszamy!

 

Dieta BARF – co to jest?

Tak jak wegetarianie mają swoją filozofię żywienia, tak i zwierzęta doczekały się swojej, dostosowanej stricte pod ich potrzeby biologiczne i ewolucyjne. Dietę opartą na surowym mięsie (z ang. BARF - Biologically Appropriate Raw Food) opracował australijski weterynarz Dr Ian Billinghurst. Zauważył on, że psy i koty karmione głównie produktami surowymi, miały mniejsze tendencje do zachorowań i odznaczały się lepszą kondycją fizyczną oraz psychiczną. Założenia diety BARF są na pozór proste:

  1. Posiłki składają się tylko z produktów surowych (mięso, kości, podroby, surowe warzywa i owoce, surowe jaja).
  2. Skład posiłków dla psa lub kota jest dobierany indywidualnie do jego potrzeb.
  3. Stosowana jest odpowiednia suplementacja w postaci witamin oraz minerałów niezbędnych do poprawnego funkcjonowania organizmu zwierzaka.
  4. Wyeliminowane są produkty zbożowe, mleczne, konserwanty oraz sztuczne barwniki.

Jest to jednak dieta wymagająca od właścicieli psów czy kotów ciągłej obserwacji swojego pupila oraz wysiłku w postaci samodzielnego przygotowywania dań, pamiętając o odpowiednim zbilansowaniu składników odżywczych. Pytanie więc nasuwa się samo…

 

Dieta BARF – jak to ugryźć?  

Mięso, w tej najbardziej zbliżonej do naturalnego żywienia diecie, powinno stanowić podstawę każdego posiłku. Można znaleźć wiele różnych informacji na temat procentowego udziału mięsa oraz pozostałych produktów w codziennym jadłospisie barfowym – dla psów jest to 85% mięsa, 15% produktów pochodzenia roślinnego; dla kotów docelowo dieta BARF powinna składać się w 90-95% z pokarmu pochodzenia zwierzęcego z czego 70% to mięso, a 20-25% to podroby.

 

Natomiast jeśli nasz pupil jest łasy bardziej na podroby niźli na surowe mięso mięśniowe, to nic się nie stanie, gdy parę razy posiłek będzie niezbilansowany. Ważne, by w miesięcznym rozrachunku utrzymać właściwie proporcje. Pamiętaj, że nie każdy rodzaj mięsa nadaje się do barfowania. Przed wdrożeniem diety BARF do jadłospisu twojego zwierzaka, koniecznie zasięgnij wiedzy na temat typu mięsa, jakie można podawać oraz podrobów, które w nadmiarze mogą wyrządzić szkody (np. wątróbka czy nerki).

 

Kolejnym ważnym aspektem stosowania diety opartej na surowym mięsie jest odpowiednia suplementacja w postaci witamin i minerałów, które uzupełnią braki i zbilansują żywienie. Tauryna na ten przykład jest niezbędnym aminokwasem dla kotów, która wprost musi znajdować się w ich codziennej diecie. Wspiera bowiem mięsień sercowy w prawidłowej pracy, układ rozrodczy oraz procesy trawienne.

Warto również zadbać o odpowiednie oczyszczanie organizmu i jego wzmocnienie poprzez uzupełnienie kompleksu witamin.

 

Czy warto stosować dietę BARF?

Odpowiedź jest jedna: warto stosować wszystko, co służy naszym pupilom. Dieta oparta na surowym mięsie dla psa lub kota może być zdrowa i sprzyjać rozwojowi zwierzaka, jeśli jest wprowadzana z głową do codziennego jadłospisu z zachowaniem wszystkich zasad dotyczących proporcji posiłków oraz odpowiedniej suplementacji.

 

Autor: Ale Pupil!